Triumph Scrambler 1200 XE Icon Edition
Hitta tekniska data, priser och recensioner.
Viktig specifikation Triumph Scrambler 1200 XE Icon Edition 2025
Motor och drivlina
| Motortyp | Radmotor med 270° vev |
|---|---|
| Håldiameter | 97.6 mm |
| Takt | 80 mm |
| Motoreffekt | 90 hk |
| Varvtal vid maximal effekt | 7000 varv/min |
| Vridmoment | 110 Nm |
| Varvtal vid vridmoment | 4250 varv/min |
| Kompressionsförhållande | 11 |
| Bränslesystem | Injicering |
| Pådrag | Elektrisk |
| Kopplingstyp | Flerplatta i oljebad, Antihopping, |
| Transmission | Kedja |
| Transmissionstyp | Växelspak |
| Antal växlar | 6 |
| Cylindrar | 2 |
| Takter | Fyrtakt |
| Ventiler per cylinder | 4 |
| Ventiler | OHC |
| Kylning | flytande |
| Slagvolym | 1200 cm3 |
Främre upphängning
| Främre upphängning | Upp-och-nedvänd teleskopgaffel |
|---|---|
| Märke | Marzocchi |
| Diameter | 45 mm |
| Slaglängd | 250 mm |
| Justering | Kompression, Förspänning, Återstudsning |
Bakre upphängning
| Upphängning | Svängarm |
|---|---|
| Stötdämpare | Dubbel stötdämpare |
| Märke | Öhlins |
| Slaglängd | 250 mm |
| Justering | Kompression, Förspänning, Återstudsning |
| Material | Aluminium |
Chassi
| Ram | Stål |
|---|---|
| Ramtyp | Mittrör |
| Lutningsvinkel | 26.9 grad |
| Bihang | 129.2 mm |
Frambromsar
| Typ | Dubbel skiva |
|---|---|
| Diameter | 320 mm |
| Kolv | Fyra kolvar |
| Isoleringsfäste | Flytande krumcirkel |
| Manövrering | Hydraulik |
| Teknik | radiell |
| Märke | Brembo |
Bakbromsar
| Typ | Skiva |
|---|---|
| Diameter | 255 mm |
| Kolv | Enkel kolv |
| Isoleringsfäste | Flytande krumcirkel |
| Märke | Nissin |
Assistanssystem
| Avancerade förarassistanssystem | ABS, Körlägen, Kurvtagnings-ABS, Elektroniskt luftbränslesystem, Farthållare, Antispinnsystem, |
|---|
Mått och vikter
| Bredd på framhjul | 90 mm |
|---|---|
| Höjd på framhjul | 90 % |
| Diameter på framhjul | 21 tum |
| Bredd på bakhjul | 150 mm |
| Höjd på bakhjul | 70 % |
| Diameter på bakhjul | 17 tum |
| Längd | 2330 mm |
| Bredd | 905 mm |
| Höjd | 1250 mm |
| Hjulbas | 1570 mm |
| Säteshöjd | 845 mm |
| Säteshöjd upp till | 870 mm |
| Tjänstevikt (med ABS) | 230 kg |
| Bränsletankskapacitet | 15 l |
| Högsta hastighet | 176 km/h |
| Licensefterlevnad | A |
| Intervall | 347 km |
| Kombinerade CO2-utsläpp | 105 g/km |
| Kombinerad bränsleförbrukning | 4.6 l/100 km |
| Stationärt buller | 91 dB |
Utrustning
| Utrustning | LED-strålkastare, TFT-display, , |
|---|
Vanliga frågor däck Triumph Scrambler 1200 XE Icon Edition
- Vilka däck rekommenderas för närvarande av 1000PS-redaktionen för denna modell?
Prisvärd sportig allroundmaskin
För den dagliga pendlingen till jobbet och korta weekendresor. Sportiga däck från andra raden - bra pris/prestandaförhållande.
Frågor och svar Triumph Scrambler 1200 XE Icon Edition
- Vilken av dem är bäst? Triumph Scrambler 1200 XE Icon Edition eller {AlternativeBrandModel}?
- Det går att jämföra dessa båda motorcyklar här. Du kan hitta alla för- och nackdelar med den jämförbara modellen här.
- Vilken är tillgängligheten för Triumph Scrambler 1200 XE Icon Edition?
- Jämfört med andra Naked bike motorcyklar är tillgängligheten mycket dålig. Det finns mycket få Triumph Scrambler 1200 XE Icon Edition motorcyklar tillgängliga på marknaden.
- Hur populär Triumph Scrambler 1200 XE Icon Edition?
- Det finns en mycket svag efterfrågan på en Triumph Scrambler 1200 XE Icon Edition efterfrågan på marknaden.
- Vilken är datakällan för innehållet på denna sida?
- Data kommer från motorcykelstidskriften '1000PS’ online. 1000PS grundades år 2001. Företaget är baserat i Österrike. Det största innehållet publiceras på tyska. Dock presenterar dess team också testvideor med motorcyklar på engelska på YouTube. Här kan du hitta 1000PS på Instagram.
Bästa jämförelser
Triumph Scrambler 1200 XE Icon Edition Bilder
Källa: 1000PS



























